Žiadam zasielať HFI správy

Záborskej zákon zablokovaný. Ako hlasovali poslanci?

Strany SaS, SMER-SD, HLAS, ĽSNS a väčšina strany Za ľudí vytiahli hlasovacie karty a spôsobili, že parlament nebol uznášaniaschopný.Čítaj ďalej...

Čítať ďalej...

Mnohé matky s potratom váhajú do poslednej chvíle

Pomohla by im dlhšia doba na premyslenie.

Mnohé matky s potratom váhajú do poslednej chvíle

Jedna zo základných mantier obhajcov potratov je, že ak už raz matka žiada o potrat, má to poriadne premyslené, jej rozhodnutie je pevné a nemali by sme ju viac obťažovať. Takto argumentuje poslankyňa Cigániková aj proti predĺženiu doby na premyslenie zo 48 na 96 hodín, ktoré bude čoskoro prerokované v parlamente. Realita je však často iná.

Čítať ďalej...

Podarilo sa nám získať naše bábätko

Neskoro v noci sme sa s manželom ponáhľali na pohotovosť do nemocnice na gynekologicko-pôrodnícke oddelenie. Po zdrvujúcej správne, že bábätko nežije, som vedela, že musím podstúpiť kyretáž. Ešte v noci ma hospitalizovali s tým, že ráno absolvujem predoperačné vyšetrenie a následne zákrok.

Čítať ďalej...

Chýbali štyri hlasy

Včera sa hlasovalo o návrhu zákona, ktorý mal zlepšiť poučenie matiek a zakázať reklamu na potraty. V októbri zákon hladko prešiel prvým čítaním (podporilo ho 78 poslancov), no včera v konečnom hlasovaní ho podporilo len 59 poslancov (59 za, 24 proti, 40 sa zdržalo, 1 nehlasoval, 26 neprítomných). Na schválenie chýbali štryri hlasy!

Včera teda za zákon hlasovalo o 19 poslancov menej, ako v prvom čítaní. Kde sa hlasy stratili?
Tu je porovnanie hlasov ZA v prvom a treťom čítaní:
 

Čítať ďalej...

Kauza potratovej tabletky je späť

Sú tomu tri roky, čo sa na Slovensku vášnivo diskutovalo o zaregistrovaní potratových tabletiek. V týchto dňoch sa rozhoduje o žiadosti predĺžiť registráciu jedného z týchto prípravkov.

Koncom roka 2012 Štátny ústav pre kontrolu liečiv (ŠÚKL) bez verejnej diskusie zaregistroval dva potratové prípravky – Medabon a Mifegyne, oba s účinnou látkou mifepristón známou aj pod názvom RU-486. Ide o „lieky“, ktoré sa majú použiť na usmrtenie a potratenie nenarodeného dieťaťa. Ide vlastne o chemickú (k zdraviu matky ešte menej šetrnú) alternatívu ku klasickému chirurgickému potratu. ...

Čítať ďalej...

Kde sa stala chyba?

Obhajcovia aj odporcovia potratov hovoria o rovnosti, napriek tomu zastávajú presne opačné pozície.

 

Dostala sa ku mne pozvánka na akciu Nebudeme ticho! Pochod za rešpektovanie reprodukčných práv. Na demonštráciu sa nechystám, ale musím sa priznať, že viaceré výroky ma oslovili.

„Nedovolíme, aby o nás a našich telách rozhodovali za nás.”

„Postavme sa za spoločnosť, ktorá bude rešpektovať a napĺňať práva všetkých ľudí – vrátane žien a ďalších ľudí s maternicou, ľudí zo sexuálnych, etnických a iných menšín. Postavme sa za spoločnosť, ktorá bude rešpektovať a napĺňať všetky práva vrátane sexuálnych a reprodukčných práv.”

Čítať ďalej...

Stretli sme sa s prezidentom Kiskom

Včera sme sa s Jozefom Kozákom a Petrou Heretovou ako zástupcovia Národného pochodu za život stretli s pánom prezidentom Kiskom.

Čítať ďalej...

Istanbulský dohovor: nesadnime na lep ústavnému súdu

Otázka, či je Istanbulský dohovor v súlade s našou ústavou, je nepodstatná. Dohovor treba zamietnuť bez ohľadu na to, čo by mohol ústavný súd povedať.

Čítať ďalej...

Pro-life politika: je dobré, keď strany prichádzajú s reálnymi návrhmi

Jedným z cieľov Národného pochodu za život bolo presvedčiť politické strany, aby si do svojich volebných programov dali realistické pro-life návrhy. Na túto výzvu najlepšie zareagovali strany KDH, OĽaNO a SNS.

Čítať ďalej...

Pomôžte s distribúciou Novej ženy

Chcete pomôcť so šírením informácií o rizikách potratu?

Budeme veľmi radi, ak letáky Nová žena zanesiete do gynekologickej ambulancie, čakárne v nemocnici, na školu, internát, do zariadenia sociálnej pomoci, alebo na iné vhodné miesto. Napíšte nám email na Táto e-mailová adresa je chránená pred spamovacími robotmi. Na jej zobrazenie potrebuješ mať nainštalovaný JavaScript. (počet kusov, adresu na doručenie a informáciu, kam leták plánujete zaniesť).

Čítať ďalej...

Stimuly na záchranu života

Minulý týždeň vláda schválila stimuly pre tri firmy, spolu za 7,7 mil. Eur. Vďaka týmto investičným stimulom by malo vzniknúť spolu 552 nových pracovných miest. Keď čísla vydelíme, vyjde nám suma 13 949 Eur. To je výška investičného stimulu pripadajúca na jedno nové pracovné miesto.

Pre zaujímavosť som sa pozrel na stránku darcovského systému Zachráňme životy, ktorý zbiera peniaze a potom z nich financuje pomoc tehotným matkám a ich nenarodeným ...

Čítať ďalej...

Účel nesvätí hniezda záchrany

OSN opäť raz od nás žiada nezmysly. No v jednej veci má pravdu, hniezda záchrany nie sú dobrá vec. Deti by sa jednoducho odkladať nemali...

Čítať ďalej...

O čom bol Pochod za život

Keď si niekto čítal titulky novín, mohol byť zmätený. Napríklad SME malo k článku o pochode nadpis: Pochod za život: Zákaz potratov či registrovaných partnerstiev. Tlačená verzia denníka N naopak uviedla článok nadpisom: Nie zákaz, chcú zmenu potratov. Ktorý nadpis vystihol realitu? Myslím, že verne ani jeden.

Čítať ďalej...

Prečo sa heterosexuál neožení? Reakcia na Richarda Sulíka.

Rozširovanie rovnakých výhod na vzťahy, ktoré nie sú rovnaké, je rovnostárstvo.

Čítať ďalej...

Antikoncepcia nedokáže zabrániť neželanému tehotenstvu

Často sa hovorí, že najlepšou prevenciou pred umelým potratom je antikoncepcia. Mnohým ľuďom dáva pocit bezpečia a ochrany pred neželaným tehotenstvom. Na čo však ľudia zabúdajú je fakt, že žiadna antikoncepcia nie je stopercentná.

Čítať ďalej...

Nebyť európsky liberál je super, ale dá sa ísť ešte ďalej – reakcia na Richarda Sulíka

Vyznanie Richarda Sulíka, že nie je európsky liberál, v mnohom poteší. No má aj slabšie miesta, najmä nekonzistentný postoj k manželstvu a registrovanému partnerstvu.

Čítať ďalej...

Od nediskriminácie k prenasledovaniu

Na budúci týždeň bude pred súdom stáť Daniel McArthur pre obvinenia z diskriminácie pre sexuálnu orientáciu. V máji 2014 prišiel do jeho pekárne Ashers Baking Co. v Severnom Írsku zákazník, ktorý si objednal tortu so sloganom „Support Gay Marriage“ („Podpor homosexuálne manželstvo“). Pekáreň odmietla takúto tortu spraviť, pretože slogan odporuje ich kresťanskému presvedčeniu. Zákazníkom bol Gareth Lee, LGBT aktivista, ktorý následne pekáreň udal, pretože sa cítil byť diskriminovaný pre svoju sexuálnu orientáciu.

Čítať ďalej...

Hroby pre nenarodené deti

V roku 2012 vzniklo v Nevoľnom prvé spoločné hrobové miesto pre potratené deti. Tento rok pribudli tri ďalšie. ...

Čítať ďalej...

Referendum – neúspech, z ktorého sa môžeme poučiť

Pre posúdenie toho, či je referendum úspešné, alebo nie, existujú tri dôležité hranice účasti – 50, 30 a 10 percent. Ambíciou malo byť 50 percent – to by bola skutočná výhra. 30 percent oprávnených voličov (asi 1,3 milióna hlasov) je masa, s ktorou sa s prehľadom vyhrávajú voľby. Účasť nad 30 percent by bola politická výhra, s ktorou by sa dali politicky dobre ovplyvňovať veci. Účasť pod 30 percent znamená oslabenie až negovanie tohto potenciálu. 10 percent je zhruba množstvo ľudí, ktorí podpísali petíciu. Ak by k urnám prišlo menej ako 10 percent voličov, šlo by o čisté fiasko. Referendum s účasťou okolo 20 percent teda podľa mňa nie je výhra, ani úplné fiasko. Treba si však priznať, že je to prehra. Aká veľká, to sa zatiaľ asi nedá povedať a bude to závisieť aj od ďalšieho diania, ktoré bude nasledovať. ...

Čítať ďalej...

14 nemocníc začína informovať o práve pochovať potratené dieťa

Rodičia majú už niekoľko rokov právo vyžiadať si od zdravotníckeho zariadenia pozostatky potrateného dieťaťa na pochovanie. V praxi však často narážajú na rôzne prekážky, najmä na nevedomosť, neochotu či dokonca výsmech zo strany niektorých zdravotníkov.

Čítať ďalej...

Stratégia ľudských práv: olej do ohňa, ktorý páli

Po neúspešnom referende sa obe strany debaty tvárili ako víťazi. Po prijatí Stratégie ľudských práv sa zase obe strany tvária ako porazení.

Kým všeobecná víťazná póza po referende je záhadou, pocit porážky po prijatí Celoštátnej stratégie ochrany a podpory ľudských práv je namieste. Stratégia nepovedie k ochrane práv tých najzraniteľnejších spomedzi nás.
Dôležité je ale povedať, prečo sa obe strany debaty cítia byť prijatím Stratégie porazené. ...

Čítať ďalej...