Žiadam zasielať HFI správy

Istanbulský dohovor: nesadnime na lep ústavnému súdu

Otázka, či je Istanbulský dohovor v súlade s našou ústavou, je nepodstatná. Dohovor treba zamietnuť bez ohľadu na to, čo by mohol ústavný súd povedať.

Čítať ďalej...

Pomôžte s distribúciou Novej ženy

Chcete pomôcť so šírením informácií o rizikách potratu?

Budeme veľmi radi, ak letáky Nová žena zanesiete do gynekologickej ambulancie, čakárne v nemocnici, na školu, internát, do zariadenia sociálnej pomoci, alebo na iné vhodné miesto. Napíšte nám email na Táto e-mailová adresa je chránená pred spamovacími robotmi. Na jej zobrazenie potrebuješ mať nainštalovaný JavaScript. (počet kusov, adresu na doručenie a informáciu, kam leták plánujete zaniesť).

Čítať ďalej...

Stimuly na záchranu života

Minulý týždeň vláda schválila stimuly pre tri firmy, spolu za 7,7 mil. Eur. Vďaka týmto investičným stimulom by malo vzniknúť spolu 552 nových pracovných miest. Keď čísla vydelíme, vyjde nám suma 13 949 Eur. To je výška investičného stimulu pripadajúca na jedno nové pracovné miesto.

Pre zaujímavosť som sa pozrel na stránku darcovského systému Zachráňme životy, ktorý zbiera peniaze a potom z nich financuje pomoc tehotným matkám a ich nenarodeným ...

Čítať ďalej...

Účel nesvätí hniezda záchrany

OSN opäť raz od nás žiada nezmysly. No v jednej veci má pravdu, hniezda záchrany nie sú dobrá vec. Deti by sa jednoducho odkladať nemali...

Čítať ďalej...

O čom bol Pochod za život

Keď si niekto čítal titulky novín, mohol byť zmätený. Napríklad SME malo k článku o pochode nadpis: Pochod za život: Zákaz potratov či registrovaných partnerstiev. Tlačená verzia denníka N naopak uviedla článok nadpisom: Nie zákaz, chcú zmenu potratov. Ktorý nadpis vystihol realitu? Myslím, že verne ani jeden.

Čítať ďalej...

Prečo sa heterosexuál neožení? Reakcia na Richarda Sulíka.

Rozširovanie rovnakých výhod na vzťahy, ktoré nie sú rovnaké, je rovnostárstvo.

Čítať ďalej...

Antikoncepcia nedokáže zabrániť neželanému tehotenstvu

Často sa hovorí, že najlepšou prevenciou pred umelým potratom je antikoncepcia. Mnohým ľuďom dáva pocit bezpečia a ochrany pred neželaným tehotenstvom. Na čo však ľudia zabúdajú je fakt, že žiadna antikoncepcia nie je stopercentná.

Čítať ďalej...

Nebyť európsky liberál je super, ale dá sa ísť ešte ďalej – reakcia na Richarda Sulíka

Vyznanie Richarda Sulíka, že nie je európsky liberál, v mnohom poteší. No má aj slabšie miesta, najmä nekonzistentný postoj k manželstvu a registrovanému partnerstvu.

Čítať ďalej...

Od nediskriminácie k prenasledovaniu

Na budúci týždeň bude pred súdom stáť Daniel McArthur pre obvinenia z diskriminácie pre sexuálnu orientáciu. V máji 2014 prišiel do jeho pekárne Ashers Baking Co. v Severnom Írsku zákazník, ktorý si objednal tortu so sloganom „Support Gay Marriage“ („Podpor homosexuálne manželstvo“). Pekáreň odmietla takúto tortu spraviť, pretože slogan odporuje ich kresťanskému presvedčeniu. Zákazníkom bol Gareth Lee, LGBT aktivista, ktorý následne pekáreň udal, pretože sa cítil byť diskriminovaný pre svoju sexuálnu orientáciu.

Čítať ďalej...

Hroby pre nenarodené deti

V roku 2012 vzniklo v Nevoľnom prvé spoločné hrobové miesto pre potratené deti. Tento rok pribudli tri ďalšie. ...

Čítať ďalej...

Referendum – neúspech, z ktorého sa môžeme poučiť

Pre posúdenie toho, či je referendum úspešné, alebo nie, existujú tri dôležité hranice účasti – 50, 30 a 10 percent. Ambíciou malo byť 50 percent – to by bola skutočná výhra. 30 percent oprávnených voličov (asi 1,3 milióna hlasov) je masa, s ktorou sa s prehľadom vyhrávajú voľby. Účasť nad 30 percent by bola politická výhra, s ktorou by sa dali politicky dobre ovplyvňovať veci. Účasť pod 30 percent znamená oslabenie až negovanie tohto potenciálu. 10 percent je zhruba množstvo ľudí, ktorí podpísali petíciu. Ak by k urnám prišlo menej ako 10 percent voličov, šlo by o čisté fiasko. Referendum s účasťou okolo 20 percent teda podľa mňa nie je výhra, ani úplné fiasko. Treba si však priznať, že je to prehra. Aká veľká, to sa zatiaľ asi nedá povedať a bude to závisieť aj od ďalšieho diania, ktoré bude nasledovať. ...

Čítať ďalej...

14 nemocníc začína informovať o práve pochovať potratené dieťa

Rodičia majú už niekoľko rokov právo vyžiadať si od zdravotníckeho zariadenia pozostatky potrateného dieťaťa na pochovanie. V praxi však často narážajú na rôzne prekážky, najmä na nevedomosť, neochotu či dokonca výsmech zo strany niektorých zdravotníkov.

Čítať ďalej...

Stratégia ľudských práv: olej do ohňa, ktorý páli

Po neúspešnom referende sa obe strany debaty tvárili ako víťazi. Po prijatí Stratégie ľudských práv sa zase obe strany tvária ako porazení.

Kým všeobecná víťazná póza po referende je záhadou, pocit porážky po prijatí Celoštátnej stratégie ochrany a podpory ľudských práv je namieste. Stratégia nepovedie k ochrane práv tých najzraniteľnejších spomedzi nás.
Dôležité je ale povedať, prečo sa obe strany debaty cítia byť prijatím Stratégie porazené. ...

Čítať ďalej...

Podarilo sa nám získať naše bábätko

Neskoro v noci sme sa s manželom ponáhľali na pohotovosť do nemocnice na gynekologicko-pôrodnícke oddelenie. Po zdrvujúcej správne, že bábätko nežije, som vedela, že musím podstúpiť kyretáž. Ešte v noci ma hospitalizovali s tým, že ráno absolvujem predoperačné vyšetrenie a následne zákrok.

Čítať ďalej...

O láske, manželstve, rozvodoch a referende

V diskusii k prvej referendovej otázke sa kde-tu objaví aj tzv. „konzervatívny argument“ v prospech manželstiev osôb rovnakého pohlavia. Ten vychádza z faktu, že inštitúcia manželstva pozitívne vplýva na stabilitu vzťahov zosobášených ľudí. Aby aj gejovia a lesby žili stabilnejším sexuálnym životom, mali by sme umožniť vstup do manželstva aj im. Tak sa ich životný štýl priblíži životnému štýlu heterosexuálnych manželov, z čoho budeme profitovať všetci.

Čítať ďalej...

Kauza potratovej tabletky je späť

Sú tomu tri roky, čo sa na Slovensku vášnivo diskutovalo o zaregistrovaní potratových tabletiek. V týchto dňoch sa rozhoduje o žiadosti predĺžiť registráciu jedného z týchto prípravkov.

Koncom roka 2012 Štátny ústav pre kontrolu liečiv (ŠÚKL) bez verejnej diskusie zaregistroval dva potratové prípravky – Medabon a Mifegyne, oba s účinnou látkou mifepristón známou aj pod názvom RU-486. Ide o „lieky“, ktoré sa majú použiť na usmrtenie a potratenie nenarodeného dieťaťa. Ide vlastne o chemickú (k zdraviu matky ešte menej šetrnú) alternatívu ku klasickému chirurgickému potratu. ...

Čítať ďalej...

Tragédia ľudských práv

Stratégia ľudských práv je akýmsi horúcim zemiakom na našej politickej scéne. Už niekoľkokrát sa jej text podstatne prepracovával, no zatiaľ vždy bola výsledná verzia horšia, ako tá predtým. Výnimkou nie je ani najnovší návrh, ktorý Rada vlády pre ľudské práva včera odporučila vláde prijať.

Čítať ďalej...

Stretli sme sa s prezidentom Kiskom

Včera sme sa s Jozefom Kozákom a Petrou Heretovou ako zástupcovia Národného pochodu za život stretli s pánom prezidentom Kiskom.

Čítať ďalej...

Registrované partnerstvá ako zdroj diskriminácie

Zdroj: Flickr CC; https://www.flickr.com/photos/adwriter/255233860

Veľa sa hovorí o potrebe registrovaných partnerstiev, ktorých cieľom by malo byť uľahčenie života registrovaných partnerov a odstránenie ich diskriminácie voči manželom. No bolo by to naozaj tak? Neboli by registrované partnerstvá zdrojom diskriminácie tých, ktorí ich nemôžu uzavrieť?

Čítať ďalej...

Pro-life politika: je dobré, keď strany prichádzajú s reálnymi návrhmi

Jedným z cieľov Národného pochodu za život bolo presvedčiť politické strany, aby si do svojich volebných programov dali realistické pro-life návrhy. Na túto výzvu najlepšie zareagovali strany KDH, OĽaNO a SNS.

Čítať ďalej...

Participatívnosť v 21. storočí

Zdroj: Flickr CC; https://www.flickr.com/photos/frankjuarez/3569283006/in/photostream/Ľudské práva sú veľmi dôležité. A štát má pri ich ochrane svoje dôležité miesto. Najnovší návrh Stratégie ľudských práv však mieša dobré veci so zlými. Až tak zlými, že robia dokument neprijateľným.

Asi pred rokom sa zdalo, že o texte Stratégie prebehne naozajstná diskusia, do ktorej sa bude môcť zapojiť každý, kto prejaví záujem. Ako sa hovorí: participatívny prístup. Nestalo sa. Konzervatívne organizácie neboli pripustené do redakčného tímu ani riadiaceho výboru.

Čítať ďalej...