Žiadam zasielať HFI správy

Schvaľovanie učebníc: Gröhling ubral kompetencie odborníkom a pridal svojmu ministerstvu

Minister Gröhling zásadným spôsobom zmenil pravidlá schvaľovania didaktických prostriedkov. Odborné stanoviská budú potrebné v oveľa menšej miere a ministerstvo ich podľa novej smernice môže dokonca ignorovať.

O snahe ministra Gröhlinga liberalizovať školstvo sme už písali: v pripomienkovom konaní je návrh zákona, ktorým sa má liberalizovať trh s učebnicami, zrušiť overovanie alternatívnych vzdelávacích programov v praxi, zaviesť vágny princíp inkluzívneho vzdelávania a rešpektovania rozmanitosti, ako aj zaviesť povinnosť škôl vydávať potvrdenia o absolvovaní školy so zmenenými údajmi, ak dodatočne dôjde ku zmene pohlavia.

Hoci je tento návrh reformy školského zákona ešte len na začiatku legislatívneho procesu a nie je isté, v akej podobe prejde, minister Gröhling sa do liberalizácie trhu s didaktickými prostriedkami už pustil, a to zásadnou zmenou ministerských smerníc. Spravidla sa najskôr zmení zákon, až potom sa upravujú vykonávacie predpisy. Minister Gröhling zvolil opačný postup a do zásadných zmien sa pustil aj bez zmeny zákona...

Čítať ďalej...

Gröhling otvára tému transgender. Debata o práve poznať skutočné pohlavie sa začína

Minister školstva Branislav Gröhling navrhuje výraznú liberalizáciu vzdelávacieho systému, konzervatívne organizácie začínajú zberať podpisy proti novele.

LGBT aktivisti sa už dlhšiu dobu dožadujú, aby transgender osoby mali možnosť úplne utajiť svoje skutočné pohlavie. Teraz im vychádza v ústrety minister školstva Branislav Gröhling (SaS), ktorý v novele školského zákona navrhuje spätne vydávať potvrdenia o absolvovaní školy, v ktorých bude zmenené pohlavie absolventa (pri vysokých školách už bola takáto zmena presadená v roku 2018 za premiérovania Petra Pellegriniho).

Čítať ďalej...

Pomôžte s distribúciou Novej ženy

Chcete pomôcť so šírením informácií o rizikách potratu?

Budeme veľmi radi, ak letáky Nová žena zanesiete do gynekologickej ambulancie, čakárne v nemocnici, na školu, internát, do zariadenia sociálnej pomoci, alebo na iné vhodné miesto. Napíšte nám email na Táto e-mailová adresa je chránená pred spamovacími robotmi. Na jej zobrazenie potrebuješ mať nainštalovaný JavaScript. (počet kusov, adresu na doručenie a informáciu, kam leták plánujete zaniesť).

Čítať ďalej...

Biologickí muži nemôžu športovať so ženami, nové pravidlo v ragby

Transgenderizmus v športe môže byť zvlášť nebezpečný pre zdravie žien. Rastie tlak na ochranu športovkýň, opatrenia ako prvá prijala Medzinárodná ragbyová federácia.

Medzinárodná ragbyová federácia World Rugby prijala na jeseň nové pravidlá pre účasť transgender osôb v tomto športe. Transgender „športovkyne“ (teda osoby po tranzícii z muža na ženu) podľa nich viac nebudú môcť súťažiť spolu so ženami. Bolo by to pre ne príliš nebezpečné.

Federácia sa podľa svojich slov snaží o inklúziu transgender športovcov, avšak za súčasného stavu poznania nemôže konať inak. Biológia nepustí – v rugby sa inkluzivita s férovosťou a bezpečnosťou jednoducho nedá skĺbiť.

Čítať ďalej...

Účel nesvätí hniezda záchrany

OSN opäť raz od nás žiada nezmysly. No v jednej veci má pravdu, hniezda záchrany nie sú dobrá vec. Deti by sa jednoducho odkladať nemali...

Čítať ďalej...

Bittó Cigániková ukázala, prečo potrebujeme zákon o ochrane nenarodených

 
Poslankyňa Jana Bittó Cigániková sa v rozhovore pre Štandard opäť zasadila za legálne vraždenie nenarodených detí. Ňou zmienené argumenty v prospech umelého potratu však neobstoja. Aj na jej príklade vidieť, aké dôležité je zakázať potraty zákonom.

Čítať ďalej...

Prečo sa heterosexuál neožení? Reakcia na Richarda Sulíka.

Rozširovanie rovnakých výhod na vzťahy, ktoré nie sú rovnaké, je rovnostárstvo.

Čítať ďalej...

Marie Stopes, feministická ikona s láskou k Hitlerovi

 Marie Stopes, feministická ikona s láskou k Hitlerovi

Jedna z najväčších potratových organizácií Marie Stopes International mení svoj názov. Jej praktiky však zostávajú nezmenené.

MSI Reproductive Choices, tak znie nový názov organizácie, patrí medzi najväčšie potratové organizácie na svete (sami o sebe vravia, že sú najväčšia) a je známa tým, že sa zameriava na export potratov a antikoncepcie do rozvojových krajín, najmä Afriky a Ázie. Jej agresívne a nelegálne praktiky viedli k zákazu jej činnosti už v niekoľkých krajinách, napríklad Keni, Zambii a Nigeri. Napriek tomu dostáva štedré dotácie z verejných zdrojov, najmä od svojej materskej krajiny Spojeného kráľovstva.

Čítať ďalej...

Nebyť európsky liberál je super, ale dá sa ísť ešte ďalej – reakcia na Richarda Sulíka

Vyznanie Richarda Sulíka, že nie je európsky liberál, v mnohom poteší. No má aj slabšie miesta, najmä nekonzistentný postoj k manželstvu a registrovanému partnerstvu.

Čítať ďalej...

Zákon o pomoci tehotným matkám neprešiel o jeden hlas

V utorok 20. 10. 2020 sa hlasovalo o zákone z dielne OĽaNO/KÚ, ktorý mal zlepšiť pomoc tehotným matkám. Zákon neprešiel o jediný hlas: prítomných bolo 117 poslancov, za hlasovalo 58, proti 45, zdržalo sa 12, nehlasovali 2.


 

Čítať ďalej...

Hroby pre nenarodené deti

V roku 2012 vzniklo v Nevoľnom prvé spoločné hrobové miesto pre potratené deti. Tento rok pribudli tri ďalšie. ...

Čítať ďalej...

Záborskej zákon zablokovaný. Ako hlasovali poslanci?

Strany SaS, SMER-SD, HLAS, ĽSNS a väčšina strany Za ľudí vytiahli hlasovacie karty a spôsobili, že parlament nebol uznášaniaschopný.Čítať ďalej...

14 nemocníc začína informovať o práve pochovať potratené dieťa

Rodičia majú už niekoľko rokov právo vyžiadať si od zdravotníckeho zariadenia pozostatky potrateného dieťaťa na pochovanie. V praxi však často narážajú na rôzne prekážky, najmä na nevedomosť, neochotu či dokonca výsmech zo strany niektorých zdravotníkov.

Čítať ďalej...

Mnohé matky s potratom váhajú do poslednej chvíle

Pomohla by im dlhšia doba na premyslenie.

Mnohé matky s potratom váhajú do poslednej chvíle

Jedna zo základných mantier obhajcov potratov je, že ak už raz matka žiada o potrat, má to poriadne premyslené, jej rozhodnutie je pevné a nemali by sme ju viac obťažovať. Takto argumentuje poslankyňa Cigániková aj proti predĺženiu doby na premyslenie zo 48 na 96 hodín, ktoré bude čoskoro prerokované v parlamente. Realita je však často iná.

Čítať ďalej...

Podarilo sa nám získať naše bábätko

Neskoro v noci sme sa s manželom ponáhľali na pohotovosť do nemocnice na gynekologicko-pôrodnícke oddelenie. Po zdrvujúcej správne, že bábätko nežije, som vedela, že musím podstúpiť kyretáž. Ešte v noci ma hospitalizovali s tým, že ráno absolvujem predoperačné vyšetrenie a následne zákrok.

Čítať ďalej...

Chýbali štyri hlasy

Včera sa hlasovalo o návrhu zákona, ktorý mal zlepšiť poučenie matiek a zakázať reklamu na potraty. V októbri zákon hladko prešiel prvým čítaním (podporilo ho 78 poslancov), no včera v konečnom hlasovaní ho podporilo len 59 poslancov (59 za, 24 proti, 40 sa zdržalo, 1 nehlasoval, 26 neprítomných). Na schválenie chýbali štryri hlasy!

Včera teda za zákon hlasovalo o 19 poslancov menej, ako v prvom čítaní. Kde sa hlasy stratili?
Tu je porovnanie hlasov ZA v prvom a treťom čítaní:
 

Čítať ďalej...

Kauza potratovej tabletky je späť

Sú tomu tri roky, čo sa na Slovensku vášnivo diskutovalo o zaregistrovaní potratových tabletiek. V týchto dňoch sa rozhoduje o žiadosti predĺžiť registráciu jedného z týchto prípravkov.

Koncom roka 2012 Štátny ústav pre kontrolu liečiv (ŠÚKL) bez verejnej diskusie zaregistroval dva potratové prípravky – Medabon a Mifegyne, oba s účinnou látkou mifepristón známou aj pod názvom RU-486. Ide o „lieky“, ktoré sa majú použiť na usmrtenie a potratenie nenarodeného dieťaťa. Ide vlastne o chemickú (k zdraviu matky ešte menej šetrnú) alternatívu ku klasickému chirurgickému potratu. ...

Čítať ďalej...

Kde sa stala chyba?

Obhajcovia aj odporcovia potratov hovoria o rovnosti, napriek tomu zastávajú presne opačné pozície.

 

Dostala sa ku mne pozvánka na akciu Nebudeme ticho! Pochod za rešpektovanie reprodukčných práv. Na demonštráciu sa nechystám, ale musím sa priznať, že viaceré výroky ma oslovili.

„Nedovolíme, aby o nás a našich telách rozhodovali za nás.”

„Postavme sa za spoločnosť, ktorá bude rešpektovať a napĺňať práva všetkých ľudí – vrátane žien a ďalších ľudí s maternicou, ľudí zo sexuálnych, etnických a iných menšín. Postavme sa za spoločnosť, ktorá bude rešpektovať a napĺňať všetky práva vrátane sexuálnych a reprodukčných práv.”

Čítať ďalej...

Stretli sme sa s prezidentom Kiskom

Včera sme sa s Jozefom Kozákom a Petrou Heretovou ako zástupcovia Národného pochodu za život stretli s pánom prezidentom Kiskom.

Čítať ďalej...

Istanbulský dohovor: nesadnime na lep ústavnému súdu

Otázka, či je Istanbulský dohovor v súlade s našou ústavou, je nepodstatná. Dohovor treba zamietnuť bez ohľadu na to, čo by mohol ústavný súd povedať.

Čítať ďalej...

Pro-life politika: je dobré, keď strany prichádzajú s reálnymi návrhmi

Jedným z cieľov Národného pochodu za život bolo presvedčiť politické strany, aby si do svojich volebných programov dali realistické pro-life návrhy. Na túto výzvu najlepšie zareagovali strany KDH, OĽaNO a SNS.

Čítať ďalej...