Žiadam zasielať HFI správy

Keby mal Dominic Pio iných rodičov, pravdepodobne by sa nikdy nenarodil

Nancy Flanders  |  LifeNews.com

18. júna 2012 sa narodil chlapček menom Dominic Pio. Keby mal iných rodičov,  pravdepodobne by sa nenarodil vôbec. Ešte počas tehotenstva sa Mary Gundrum dozvedela, že jej syn má encefalokélu, extrémne vzácnu vrodenú chybu, ktorá sa vyskytuje keď sa časť lebky neuzavrie, takže mozog môže rásť aj cez otvor v lebke. Povedali jej, že jej chlapček nemusí prežiť tehotenstvo alebo pôrod. Mary, spolu s manželom Markom, neuvažovala o potrate. Táto veriaca matka sa pre The Boston Globe vyjadrila takto:

„Veľa sme rozmýšľali. Povedala som si, je to moje dieťa. Je to tak jednoduché. Nevezmem svojmu dieťaťu život.“

Mary a Mark prehľadali internet a hoci im ich hľadanie dalo len malú nádej pre deti s encefalokélou, nestrácali ju. A potom našli lekára Johna Meara, hlavného plastického chirurga v Bostonskej detskej nemocnici. V roku 2008 sa mu podarilo odstrániť encefalokélu a nahrával si postup, ktorý bol dostupný online. Len ťažko tomu mohli uveriť. Doktorovi Mearovi poslali Dominicov ultrazvuk a on sa im ďalší deň ozval, že všetko bude v poriadku. Už len toto samo ho robí tým najlepším lekárom.

Čo doktor Meara videl na ultrazvuku však nebola jedna, ale dve diagnózy. Dominic mal naozaj encefalokélu. Každý rok sa v USA narodí asi 375 detí s encefalokélou, ktoré majú aj rôzne ďalšie poruchy, ako sú problémy so zrakom, záchvaty a vývojové oneskorenia. Dominic mal aj tvárový rázštep (tessier) – dve polovice jeho tváre a hlavy sa počas vývoja v maternici nespojili. To znamenalo ďalšiu výzvu. Doktor Meara hovorí, že dieťa s oboma týmito diagnózami sa narodí každých 5 až 10 rokov. Nie preto, že by to bolo „extrémne zriedkavé“, ale kvôli rozšírenosti potratov v Amerike. Kvôli prenatálnej diagnostike je podľa Meara väčšina týchto detí potratená.

Nie však Dominic. Podľa Apgar skóre (hodnotenie novorodenca po pôrode) sa narodil takmer dokonalý a po jeho narodení ho privítali do domu, v ktorom ho čakalo sedem veľkých bratov a sestier, ktorí boli pripravení milovať ho a rodičia, ktorí by sa ho nikdy nevzdali. Jeho očné nervy neboli plne vyvinuté, a chýbal mu corpus callosum, čo je časť mozgu, ktorá umožňuje prenos informácií medzi oboma hemisférami. A navyše okrem operácie potreboval aj ďalšiu terapiu.

Počas niekoľkých nasledujúcich mesiacov zostala rodina v úzkom kontakte s doktorom Mearom a keď mal Dominic asi len šesť mesiacov, cestovali kvôli operácii do Bostonu. Miestna katolícka rodina im poskytla svoj domov tak, aby mohli byť všetci cez vianočné prázdniny spolu, zatiaľ čo sa Dominic zotaví z operácie. Cudzí ľudia z celého Bostonu im priniesli jedlo a vianočné darčeky pre deti. Gundrumovci zažívali požehnanie za požehnaním.

Dominicova operácia bola úspešná, ale o niečo neskôr musel bojovať s horúčkou a vysokými hladinami sodíka. Počas tejto doby bol dva krát v ohrození života. Ale jeho rodina a lekári sa nikdy nevzdali nádeje. Potom, čo sa jeho stav opäť stabilizoval, podstúpil Dominic druhú operáciu, kvôli otvoreniu nosových dutín. Potom sa bolo potrebné už len zotaviť v kruhu rodiny.

Dominic oslávil svoje prvé narodeniny v lete roku 2013, je plný života a smiechu, ako každé iné dieťa v jeho veku. S najväčšou pravdepodobnosťou ho čakajú ďalšie operácie, ale lekári majú veľkú nádej. Tak, ako aj jeho rodičia.


 

 

Ďakujeme LifeNews.com za možnosť preložiť a uverejniť tento skutočný príbeh. Anglická verzia príbehu je dostupná tu.