Žiadam zasielať HFI správy

Estrela a Lunacek – ako hlasovali naši europoslanci

V sobotu 24. mája 2014 nás čakajú voľby do Európskeho parlamentu. V tomto texte prinášame informáciu o tom, ako hlasovali súčasní poslanci o dvoch dôležitých správach, a to o správe Estrela (dve hlasovania) a o správe Lunacek.

Cieľom správy Estrela bolo propagovať umelý potrat a liberálnu sexuálnu výchovu, ako aj potláčať právo na výhradu svedomia. O tejto správe prebehli dve hlasovania:

Estrela 1

V októbri 2013 sa o správe Estrela hlasovalo prvýkrát, a to konkrétne o návrhu na vrátenie tejto správy späť do výboru. PROTI správe teda hlasoval ten, kto podporil jej vrátenie do výboru na prepracovanie.

Estrela 2

V rekordne rýchlom čase (už v decembri 2013) sa správa Estrela vrátila späť do pléna europarlamentu. Poslanci, ktorí nesúhlasili s touto správou, navrhli alternatívnu rezolúciu o tom, že kompetencie rozhodovať o týchto témach zostávajú v rukách členských štátov EÚ. PROTI správe Estrela teda hlasoval ten, kto podporil túto alternatívnu rezolúciu. Správu Estrela sa podarilo zastaviť prijatím tejto alternatívnej rezolúcie.

Za zastavenie správy Estrela sa výrazne zasadila najmä slovenská europoslankyňa Anna Záborská (KDH), ktorá tiež publikovala svoje nesúhlasné stanovisko proti tejto správe.

Lunacek

Správa Lunacek mala za cieľ propagovať LGBTI politickú agendu a gender ideológiu. (Viac o tejto správe tu: http://www.hfi.sk/blog/patrik-daniska/176-co-dobre-moze-vzist-zo-spravy-lunacek). Správu sa žiaľ nepodarilo zastaviť.

Ako hlasovali slovenskí europoslanci?

Tu je prehľad, ako hlasovali jednotliví europoslanci zo Slovenska. Z tabuľky tiež vidieť stranícku príslušnosť poslancov.

V blížiacich sa eurovoľbách si zaslúžia podporu najmä tí poslanci (a politické strany), ktorí hlasovali proti správam Estrela a Lunacek.